موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Arapça Gazete Manşetleri “2019/2/9”

73
image_pdf

Arapça yayın yapan gazetelerin bugünkü gündeminde QSD’nin DAİŞ’e yönelik son operasyon hazırlıkları, ABD’nin Suriye’den çekilmesi, Rusya’da Soçi zirvesi öncesi İdlib’e yönelik operasyon konulu toplantı ve İran’ın Suriye’deki üssünü taşıması geniş yer buldu.

SURİYE

Şark El Avsat gazetesi, “Demokratik Suriye Güçleri birkaç gün içinde DAİŞ’in sonunu ilan edecek” başlıklı haberinde QSD’nin DAİŞ çetelerinin elindeki son alanlarına yönelik son operasyon için hazırlık yaptığını ve 3 ya da 4 gün içinde harekatın tamamlanacağını yazdı.

Gazete, Derazor’daki askeri kaynakların, son operasyonun hazırlıklarından dolayı 5 gün içinde hiçbir cephede ilerleme olmadığı, önümüzdeki 3 ya da 4 gün içinde DAİŞ’in bölgede alanı kalmayacağını bildirdiklerini yazdı.

El Hayat gazetesi ise ABD’nin Suriye’den çekilmesine ilişkin haberinde, “Washington’un Suriye’deki çekilmeyi Nisan ayının sonunda tamamlayacağını görülüyor” başlığını kullandı. Gazete, Wall Street Journal gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı habere göre 2 bin kişilik ABD gücünün Mart’ta çekileceği ve çekilmenin Nisan ayında tamamlanacağını geçti. Haberde, Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde bulunan Tanaf üssündeki güçlerin de çekilmeye dahil olduğu belirtildi.

Şark El Avsat, Suriye’ye ilişkin bir diğer haberinde, “Moskova, Soçi zirvesi öncesi İdlib’e operasyon hazırlığında” başlığını kullanarak, Perşembe günü yapılan Rusya-Türkiye-İran zirvesi öncesi Rusya tarafından İdlib konulu bir toplantı yapıldığı aktardı.

Haberde, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere önceki gün toplandığını açıkladığı, toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitry Medvedev, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev gibi üst düzey yetkililerin de olduğu belirtildi.

Gazete devamla Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’in, ABD’nin çekilmesi sonrası Suriye’deki durum ve İdlib’deki gelişmelerin Soçi zirvesinin başlıca gündemi olacağı, İdlib’e yönelik operasyonun daha etkili bir şekilde yürütüleceği açıklamalarının yanı sıra Ankara’nın, İdlib’e ortak operasyonu kabul etmediği yazdı.

İRAN

El Arab gazetesi, “İranlıların, T4’e taşınması İsrail’i rahatlattı” başlıklı haberinde Şam uluslararası havalimanında bulunan silah tedarik merkezini ülkenin kuzeyindeki El Tiyas olarak bilinen Irak sınırı yakınındaki T4 hava üssüne taşımasının, İsrail’i rahatlatan bir girişim olduğunu belirtti.

SUDAN

El Hayat gazetesi ise Sudan’a ilişkin haberinde, dün ülkenin doğusunda halkın, Cuma namazı sonrası, hükümet karşıtı protestolarda bir sivilin tutuklandıktan sonra katledilmesini protesto etmek için alanlara çıktığını yazdı.

IRAK

Irak’taki gelişmeleri konu alan Şark El Avsat, Bağdat Operasyonlar Komutanlığı ve Haşdi Şabi Güvenlik Birimi’nden oluşan ortak askeri gücün Haşdi Şabi’ye bağlı, İran’ı eleştiren Ebu Fazıl Abbas Tugayı’nın komutanı Avs Havaci’yi tutukladığını belirtti.

YEMEN

Şark El Avsat, Yemen’e ilişkin haberinde Yemen hükümeti ve Husi güçleri heyetinin Ürdün’ün başkenti Amman’da BM’nin arabuluculuğunda, cenaze değiş-tokuşu için toplandığını yazdı.

Kaşıkçı olayı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin gelişmeleri konu alan El Arab gazetesi, ABD, Türkiye ve Katarlı kurumların Kaşıkçı soruşturmasını yeniden gündeme getirmeye çalıştığını, gözlemcilere göre bu çabanın Suudi Arabistan’a şantaj amacında olduğunu yazdı.

ANHA

image_pdf
قد يعجبك ايضا

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.