موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Arapça Gazete Manşetleri “2019/2/16

98
image_pdf

Arapça basın gündeminin bugünkü öne çıkan başlıkları, QSD’nin DAİŞ’in son alanlarına yönelik düzenlediği operasyon, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in Suriye’de çözüm girişimleri, Sudan’daki halk protestoları, Yemen’de Husiler ile bölge aşiretleri arasında yaşanan çatışmalar ve Türk hükümetinin yerel seçimler öncesi muhalefete ve HDP’ye yönelik baskıları şeklinde oldu.

SURİYE

El Hayat gazetesi, “Kürtler, DAİŞ ile anlaşma yapıldığı iddialarını yalanladı” başlığını kullandı. QSD’nin DAİŞ’in işgal alanlarının bitirmesini konu alan haberde, ABD ve Avrupa’nın DAİŞ’in bitirildiği konusunda açıklamalar yaptığını, ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunda Amerikalı askeri yetkililerin açıklamalarında görüş ayrılığı yaşandığını yazdı.

Haberde ayrıca QSD güçlerinin DAİŞ ile mücadeleye ara verilmediğini ve DAİŞ’lilerle hiçbir görüşmenin gerçekleşmediğini açıklaması yaptığını; ‘Çetelerin bitirilmesinin yakın olduğu’ ve çetelerin Baxoz bölgesinde yalnızca 1 kilometrekarelik bir alanda kaldığı açıklamalarına yer verdi.

Gazete Cizre Fırtınası Sözcüsü Lilwa Abdullah’ın şu açıklamalarına yer verdi: “DAİŞ’in Kuzey Suriye’de bitirilmesi için savaş devam ediyor. Savaşçılarımız ile çeteler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Güçlerimiz, DAİŞ çetelerinin sivilleri kalkan olarak kullanması ve bölgede yoğun mayınlama yapmasından dolayı ağır ilerliyor.”

Suriye’ye ilişkin başka bir konuyu ele alan El Arab gazetesi, “Geir Pedersen, yeni bir plan hazırlıyor” başlıklı haberinde BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in Suriye için yeni bir planı olduğunu, ülkede yaşanan krizin çözümü hazırlayacağı yeni plana destek alma amaçlı Berlin, Paris, Tahran, Kahire, Moskova ve Riyad’a ziyaretlerde bulunduğunu yazdı.

SUDAN

El Arab, Sudan’daki gelişmeleri konu aldığı haberinde, Cuma günü başkent Hartum ve Hişim El Kirbe kentinde hükümet karşıtı protestoların devam ettiğini, hükümetin, protestoları organize edenler hakkında anayasal tedbir alacağı tehdidinde bulunduğunu belirtti.

YEMEN

Şark El Avsat gazetesi Yemen’deki gelişmeleri ise, Hice vilayetine bağlı Hecur cephesinde çatışmaların yaşandığını, Husi güçlerinin Keşir beldesinin doğusuna doğru yöneldiğini ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye Husiler ile bölgedeki aşiretler arasında yaşanan çatışmalarda 25’e yakın Husilinin öldürüldüğü şeklinde bildirdi.

TÜRKİYE

El Arab gazetesi ise Türkiye konulu haberinde, Ankara’nın yerel seçimler öncesi özellikle Kürt partileri başta olmak üzere muhalefete baskılarını arttırdığını, hükümetin Cuma günü açlık grevindeki Leyla Güven’e destek ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto için HDP tarafından düzenlenen yürüyüşleri yasakladığını yazdı. Gazete, hükümetin bu baskılarının yerel seçimler öncüsü seçmenler üzerinde korku yaratmak amaçlı olduğunu da belirtti.

ANHA

image_pdf
قد يعجبك ايضا

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.