موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Arapça Gazete Manşetleri “2019/2/12

98
image_pdf

Arapça yayın yapan gazetelerde bugün QSD’nin Baxoz’da yürüttüğü operasyondaki durum, QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali’nin açıklamaları ile Sergey Şoygu’nun Hulusi Akar ile Ankara’daki İdlib ve Suriye konulu görüşmesi geniş yer aldı.

SURİYE

Şark El Avsat gazetesi QSD’nin DAİŞ’e karşı yürüttüğü operasyonu konu aldığı, “Baxoz beldesinde QSD ile DAİŞ arasında sokak savaşları” başlıklı haberinde, Fırat Nehri kıyısında Irak sınırı yakınlarında bulunan Suse ilçesine bağlı Baxoz beldesinde QSD savaşçılarının DAİŞ’e karşı yoğun bir şekilde operasyon yürüttüğünü yazdı.

Çetelerin hareketlerinin net bir şekilde gözlemlenebildiğini aktaran gazete, çatışmaların beldenin doğu mahallelerinde yaşandığını belirtti. Haberde, QSD’li komutanların operasyonunu bitiminin gecikmesinin nedenini savaş sahasında sivillerin bulunması olarak belirttiği de yer aldı.

Gazete, QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali’nin şu açıklamalarına da yer verdi: “Şimdiye kadar 500 ila 600 DAİŞ üyesi ile yüzlerce sivil kuşatmaya alınan mahallelerde bulunuyor. Örgüt üyeleri dört bir yandan çembere alınmış durumda. Geçen 2 ay içinde Baxoz’daki çoğu yabancı uyruklu olan DAİŞ’lilerin birçoğu teslim oldu. Tahmin ediyoruz ki kalan DAİŞ’liler de yabancı uyrukludur.”

İdlib’e ilişkin gelişmelere yer veren El Hayat gazetesi ise, “Rusya ve Türkiye, Soçi zirvesi öncesi İdlib’de güvenliğin sağlanması için anlaştı” başlığıyla yayınladığı haberde, zirveye 3 gün kala Türkiye ile Rusya’nın askeri ve güvenlik konulu görüşmelerini arttırdığını ve uzlaştığını belirtti.

Öte yandan gazete, CENTCOM komutanı Joseph Votel’in, ABD güçlerinin birkaç hafta içerisinde Suriye’den çekilmeye başlayacağı açıklamalarına da yer verdi.

Şark El Avsat da İdlib’deki gelişmelere ilişkin haberinde, “Rusya ve Türkiye’den İdlib’e operasyona sinyalleri” başlığını kullandı. Haberde Ankara’ya gelen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Türk savunma bakanı Hulusi Akar ile bir araya geldiği, görüşmede İdlib’deki durumun ele alındığı ve Suriye’nin kuzeybatısında askeri operasyon sinyallerinin verildiği belirtildi. Gazete görüşmenin, Rusya-Türkiye ve İran’ın katılımıyla Perşembe günü gerçekleşecek ve İdlib’deki durum ile ABD’nin Suriye’den çekilmesi sonrası durumun tartışılacağı Soçi zirvesi öncesi yapıldığına dikkat çekti.

Gazete devamla Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rusya’nın İdlib’e yönelik ortak operasyon teklifinin Türkiye tarafından reddedildiğini açıklamıştı.

LÜBNAN

Lübnan’daki gelişmelere yer veren El Arab gazetesi İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Lübnan ziyaretinin ikinci gününde Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Saad El-Hariri ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile iki ülke arasında askeri ve ekonomik alanda işbirliği için görüşmeler yaptığını yazdı.

SUDAN

El Hayat gazetesi ise Sudan’daki gelişmelere ilişkin haberinde, Muhalif Sadık El-Mehdi’nin değişim ve demokratik sisteme geçiş için uygun zamanın geldiğini söylediği belirtti.

TÜRKİYE

El Hayat gazetesi Türkiye ile ilgili haberinde, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin, Türkiye’nin Libya başta olmak üzere bazı Kuzey Afrika ülkelerindeki rolünün endişe verici olduğu açıklamasına yer verdi.

IRAK

Şark El Avsat gazetesi, Irak parlamentosunda ulusal blok üyelerinin yasama oturumlarına katılmaması üzerine parlamento başkanı Muhammed Halbusi ile blok üyeleri arasında kriz oluştuğunu yazdı.

YEMEN

El Hayat gazetesi, Yemen hükümet yetkililerinin verdiği bilgiye, Husi güçlerinin Stockholm anlaşmasının tüm maddelerini reddetmesi üzerine görüşmelerdeki durumun kötüye gittiğini belirtti.

image_pdf
قد يعجبك ايضا

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.