موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Arapça Gazete Manşetleri “2019/2/11

100
image_pdf

Arapça yayın yapan gazeteler QSD’nin DAİŞ çetelerine karşı Derazor’daki son operasyonunun devam ettiğini ve şiddetli çatışmaların yaşandığını, CENTCOM’un Suriye’den haftalar içinde ABD askerlerini çekeceği açıklamasını ve İdlib’deki çete gruplarının El Nusra çetelerine katılmaları için Türkiye’nin yaptığı dayatmayı kabul etmediği açıklamalarını okuyucularına aktardı.

SURİYE

El Hayat gazetesi, “DAİŞ’i Suriye’nin doğusundaki son üslerinde bitirmek için yoğun çatışmalar” başlıklı haberinde, QSD’nin ‘hilafetin’ son kalelerine yönelik başlattığı operasyonun devam ettiğini yazdı. Derazor hamlesi sözcüsünün AFP’ye yaptığı açıklamaya yer veren gazete, sözcünün çatışmaların devam ettiğini ve savaşçıların ilerleyişinin sürdüğü aktarımlarını sayfalarına taşıdı.

Haberde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR), QSD savaşçıları ile DAİŞ çeteleri arasında   dün sabah şiddetli çatışmaların yaşandığı, uluslararası koalisyonun hava ve topçu saldırılarıyla teröristlerin noktalarını hedef aldığı açıklamalarına da yer verildi.

El Hayat devamla QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali’nin gazeteye yaptığı şu açıklamalara da yer verdi: “QSD savaşçıları geçtiğimiz yılın Eylül ayı başı itibariyle örgütün son yerlerine geçmiş ve şimdi, Irak sınırı yakınlarında 4 kilometrekarelik bir alanda çembere almıştır. Çembere alınan bölgede çoğu yabancı uyruklu 600 terörist bulunmaktadır.”

Şark El Avsat gazetesi ise ABD’nin Suriye’den çekilmesine ilişkin, “CENTCOM: Haftalar içerisinde Suriye’den çekilme başlayabilir” başlıklı haberinde, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’in, Trump’ın söylediğ gibi kara birliklerinin haftalar içinde Suriye’den çekilmeye başlayabileceğini söylediğini yazdı.

Gazete devamla ABD’nin desteklediği QSD güçlerinin Irak sınırı yakınlarında DAİŞ çetelerine karşı operasyon içinde olduğunu belirtti ve savaş alanındaki durum nedeniyle kesin bir zaman çizelgesinin tahmini çok zor olduğu yazdı.

Rejime yakın olan El Vatan gazetesi ise kaynaklarına dayandırdığı, “Türkiye güdümündekiler El Nusra’ya siyasi katılımı reddediyor… El Şemal’li teröristlerin saldırılarına ordu karşılık veriyor” başlıklı haberinde İdlib’deki gelişmelere yer verdi.

Haberde ‘ulusal kurtuluş cephesinde’ yer alan Ehrar El-Şam ve Nuredîn El-Zinkî yöneticilerinin, Türkiye’nin El Nusra ile ortak siyasi çatı altında bir araya getirilme isteğini reddettiklerini yazdı.

LÜBNAN

Lübnan’daki gelişmelere ilişkin ise El Arab gazetesi, Lübnanlı siyasi kaynakların, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Beyrut ziyaretinin, İran’daki gelişmelere yönelik gerçekleştiği açıklamalarına yer verdi.

YEMEN

Şark El Avsat gazetesi Yemen’deki gelişmelere ilişkin haberinde, Yemen İnsan Hakları Bakan Yardımcısı Macid Fedail’in Ürdün’de esir takası görüşmelerinin devam ettiği ve görüşmelerde 2 bin 200 tutuklu ve esir için sunulan listelerde değişiklik yapıldığını ve sayının artabileceğini söylediği belirtildi.

IRAK

El Arab gazetesi ise Irak konulu haberinde, eski başbakan Nuri El Maliki’nin yeni görev alma çabasında olduğunu, Bağdatlı siyasi gözlemcilere göre Maliki’nin cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine yeniden gelebileceği tahmininde bulunduklarını yazdı.

ANHA

image_pdf
قد يعجبك ايضا

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.