4 Şubat tarihli El Hayat gazetesi, İstanbul Bakırköy’de, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto ve tecride karşı Leyla Güven öncülüğündeki açlık grevi direnişlerine destek için düzenlenen mitinge ilişkin haberini, “İstanbul’da binler direnişe destek verdi” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

SURİYE

4 Şubat tarihli El Hayat gazetesi “Güvenli bölge için görüşme trafiği” başlıklı haberinde bir süredir ‘güvenli bölge’ye ilişkin görüşme trafiğinin arttığını, Astana toplantısından 10 gün önce Türkiye’nin Suriye için anayasa komitesinin kuruluşunu birkaç gün içinde tamamlayacağı vurgusunda bulunduğunu yazdı.

Aynı tarihli El Arab gazetesi “Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesi için Tunus toplantısı bekleniyor” başlıklı haberinde, Ürdün Kralı 2’inci Abdullah’ın Türkiye ve Tunus ziyaretlerinde, Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesine ilişkin son kararın Tunus zirvesinde verileceği açıklamaları yer aldı.

5 Şubat tarihli El Hayat gazetesi, “AB, Suriye’de uluslararası bir çözüm istiyor” başlıklı haberinde, AB-Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Suudi Arabistan’ın Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne dayalı bir çözüm istediği, AB’nin ise Şam yönetimiyle ilişkilerini yeniden inşa etmesi için BM himayesindeki müzakereler kapsamında varılacak siyasi çözümü ön şart olarak öne çıkardığını yazdı.

Haberde, Suudi Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr’in, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına dayalı bir çözüm olması, bununla birlikte yabancı güçlerin Suriye’den çıkması gerektiğini söylediği açıklamalarına yer verildi.

Haber de ayrıca Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın Suriye’nin Arap Birliği’ne tekrar davet edileceğine dair iddialara ilişkin, “Bu konuda temkinli yaklaşan ülkeler bulunuyor” dediğine de yer verildi.

Suriye’ye ilişkin başka bir konuya dikkat çeken Şark El Avsat, “Suriye’nin doğusuna Kürt ve Arap 10 bin silahlı güç gönderilmesi önerisi” başlıklı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Ahmed el-Cerba’nın ABD’li ve Türkiyeli yetkiler ile Mesut Barzani’ye Kuzey ve Doğu Suriye’de oluşturulması düşünülen bir güvenli bölge için Kürt ve Araplardan oluşan 10 bin silahlı güç önerdiğini yazdı.

Aynı tarihli El Arab gazetesi, “Esad, Erdoğan’ın geri dönüş yapabileceği bir düşmanı” başlıklı analizinde Erdoğan’ın, düşman olduğu Beşar Esad’ın Arap ülkeleri tarafından yeniden Suriye devlet başkanı olarak tanınmaya başlaması sonrası Esad’a karşıtlıkta tek kalacağı korkusundan dolayı tekrar görüşme konusunda kapıları açık bıraktığını yazdı.

6 Şubat tarihli Şark El Avsat gazetesi, “Suriyeli Kürtler, güvenli bölgede Türkiye’nin hiçbir rolünü kabul etmiyor” başlıklı haberde yetkililerin, Suriye’nin kuzeyindeki bir güvenli bölgede hiçbir şekilde Türkiye’nin rolünü kabul etmediği, Adana Mutabakatı’nın Suriye’yi Türkiye’ye teslim etme anlamına geldiğini söylediğini yazdı.

Konuya ilişkin gazeteye röportaj veren Salih Müslim’in “Türklerin güvenli bölgeyi denetim altına almak istediğinden bahsediyorlar. Türkiye’nin bölgede varlığını reddediyoruz. Zira halk bunu işgal olarak niteleyecek ve karşı koyacaktır” dediği belirtildi.

7 Şubat tarihli Şark El Avsat gazetesi “İran, Suriye’nin doğusunda oluşacak ABD boşluğunu doldurmaya çalışıyor” başlıklıyla yayınladığı haberde, İran’ın ABD’nin geri çekilmesinden oluşacak boşluğu doldurmak için girişimlerini yoğunlaştırdığını yazdı.

El Kuds El Arabi gazetesi ise “ABD Senatosu, Suriye rejimine yaptırımı tasarısını onayladı” başlıklı haberde, senatonun yaptırım kararını oy çokluğuyla kabul ettiğini yazdı.

8 Şubat tarihli El Hayat gazetesi, “ABD-Türkiye arasında çekilme trafiği ve ‘güvenli bölge’ çelişkisi” başlıklı haberinde Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Minbic yol haritasında hızlanma yaşandığı, ABD’nin Suriye’den çekilmesi için ‘ortak görev gücü’ oluşturulduğu açıklamalarına yer verdi. Haberde devamla Çavuşoğlu’nun ABD’nin ‘güvenli bölge’ değerlendirmelerini kabul etmediği belirtildi.

Gazete Suriye’ye ilişkin bir diğer haberinde ise Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Türk partnerlerimizin İdlib’deki duruma son verilmesine ve silahsızlandırılmış bölge kurulması dahil 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerinin yerine getirilmesine yönelik çabalarını yeniden aktif getirmesini bekliyoruz” dediğini, teröristlerin İdlib’deki tamamen ele geçirmek için ortak karargah kurmayı planladığını söylediği yazdı.

9 Şubat tarihli Şark El Avsat gazetesi, “Demokratik Suriye Güçleri birkaç gün içinde DAİŞ’in sonunu ilan edecek” başlıklı haberinde QSD’nin DAİŞ çetelerinin elindeki son alanlarına yönelik son operasyon için hazırlık yaptığını ve 3 ya da 4 gün içinde harekatın tamamlanacağını yazdı.

9 Şubat tarihli El Hayat gazetesi ise ABD’nin Suriye’den çekilmesine ilişkin haberinde, “Washington’un Suriye’deki çekilmeyi Nisan ayının sonunda tamamlayacağını görülüyor” başlığını kullandı.

Şark El Avsat, Suriye’ye ilişkin bir diğer haberinde, “Moskova, Soçi zirvesi öncesi İdlib’e operasyon hazırlığında” dedi.

IRAK

5 Şubat tarihli Şark El Avsat gazetesi Irak’a ilişkin, “‘Aynü’l Esed’ Irak’ı karıştırıyor” başlıklı haberinde Anbar’daki Aynü’l Esed ABD üssünün Irak’ta siyasi karışıklığa sebep olduğunu yazdı.

5 Şubat tarihli El Arab gazetesi “Trump: İran’ı izleyebilmek için Irak’ta kalacağız” başlıklı haberinde Trump’ın, Amerikan CBS televizyonunda yayınlanan bir programda, “Irak’taki üssü tutmak istememin nedenlerinden biri İran’ı biraz izlemek istiyorum. Çünkü İran gerçek bir sorun” açıklamasına yer verdi.

7 Şubat tarihli El Arab gazetesi ise Irak’taki gelişmeleri konu aldığı haberinde, Irak’taki ABD askeri varlığına ilişkin İran’ın, ‘ABD, Irak’ı komşu ülkeleri hedef almak için araç olarak kullanmaması gerekir’ açıklamalarına yer verdi.

6 Şubat tarihli El Hayat gazetesi, iki büyük Kürt partisinin Kürdistan bölge hükümetinin şekli konusunda anlaşmaya vardığı ancak anlaşmanın detaylarını açıklamadığını aktardı.

9 Şubat tarihli Şark El Avsat, Bağdat Operasyonlar Komutanlığı ve Haşdi Şabi Güvenlik Birimi’nden oluşan ortak askeri gücün Haşdi Şabi’ye bağlı, İran’ı eleştiren Ebu Fazıl Abbas Tugayı’nın komutanı Avs Havaci’yi tutukladığını belirtti.

SUDAN

5 Şubat tarihli El Arab gazetesi, “Beşir, siyasi reform yerine ekonomi sözü veriyor” başlığıyla okuyucularına aktardığı haberde, Sudan cumhurbaşkanı Ömer Beşir’in Sudan genelindeki protestoların dozajının düşmesi ardından ülke içinde yaptığı ziyaretlerde, taşra bölgelerinde kalkınma ve ülkedeki krizin sona ereceği sözü verdiğini yazdı.

9 Şubat tarihli El Hayat gazetesi ise Sudan’a ilişkin haberinde, ülkenin doğusunda halkın, Cuma namazı sonrası, hükümet karşıtı protestolarda bir sivilin tutuklandıktan sonra katledilmesini protesto etmek için alanlara çıktığını yazdı.

FİLİSTİN

5 Şubat tarihli El Hayat, “İsrail, Gazze sınırına yeni duvar inşa ediyor” başlıklı haberinde İsrail’in sınır güvenlik çalışmalarında yeni bir sürece geçtikleri yönündeki açıklamalarına verdi.

6 Şubat tarihli El Arab gazetesi, Filistinli yetkililerin, Gazze’nin 10 yıldır içinde bulunduğu ablukanın Batı Şeria’ya kadar ulaşabileceğini hesaplamadığını, Gazze’yi yöneten Hamas’a yönelik yaptırımların Batı Şeria’yı yöneten El Fetih’e de ulaşabileceğini yazdı.

8 Şubat tarihli El Hayat gazetesi, ABD’nin Batı Şeria’nın El Halil kentindeki Uluslararası Geçici Mevcudiyet Gücü’nün görev süresini uzatmama kararının ardından, Filistinlilerin korunmasını isteyen  BM Güvenlik Konseyi adımına karşı çıktığını geçti.

YEMEN

5 Şubat tarihli Şark El Avsat, Hollandalı general Patrick Cammaert başkanlığındaki Hudeyde’de geri çekilme ve ateşkes anlaşmasının uygulanmasını izlemekten sorumlu olan Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi ile Yemen hükemeti ve Husi güçlerinin temsilcilerinin, Kızıldeniz’de Hudeyde limanı yakınlarında BM’ye ait bir gemide toplantı düzenlediği geçti.

8 Şubat tarihli El Arab gazetesi, Yemenli taraflar arasındaki esir takasına ilişkin haberinde, Birleşmiş Milletler’in İsveç’te imzalanan anlaşmayı koruma çabalarının Yemen hükümeti ile Husi güçleri arasındaki başarısız olduğunu belirti. Gazete siyasi gözlemcilerin, Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleşen esir takası görüşmelerinin olumlu bir sonuç ortaya çıkarmadığını söylediğini belirtti.

9 Şubat tarihli Şark El Avsat, Yemen’e ilişkin haberinde Yemen hükümeti ve Husi güçleri heyetinin Ürdün’ün başkenti Amman’da BM’nin arabuluculuğunda, cenaze değiş-tokuşu için toplandığını yazdı.

İRAN

9 Şubat tarihli El Arab gazetesi, “İranlıların, T4’e taşınması İsrail’i rahatlattı” başlıklı haberinde Şam uluslararası havalimanında bulunan silah tedarik merkezini ülkenin kuzeyindeki El Tiyas olarak bilinen Irak sınırı yakınındaki T4 hava üssüne taşımasının, İsrail’i rahatlatan bir girişim olduğunu belirtti.

ANHA